آموزش آسان لغات انگلیسی

esay learn english1399
learning English vocabulary easily
چطور لغات انگلیسی را بهتر بیاموزیم

اکثر ما گمان می کنیم لغات یک زبان پایه و اساس یادگیری آن است. بر این اساس آیا می توان گفت شخصی که یک دیکشنری را از بر است توانایی برقراری ارتباط و صحبت در آن زبان را دارا می باشد؟

بگذارید کمی عمیق تر بنگریم.

تسلط بر یک زبان از نظر شما به چه معناست؟

دانستن گرامر؟

دانستن لغات؟

فن بیان؟

درک مطلب؟

رساندن پیام به مخاطب؟

 •  آیا یادگیری لغات یک زبان به معنای دانستن و توانایی برقراری ارتباط در آن زبان است؟ خیر

طبق آمار فقط حدود 30% زبان دانش لغوی آن است و مابقی آن به معنای توانایی ساخت جملات و برقراری ارتباط و یا به عبارت دیگر گرامر آن زبان است.

پس همه موارد بالا به نوبه خود در تسلط به یک زبان خارجه تاثیرگذار هستند. ولی هیچ یک به تنهایی به معنای توانایی برقراری ارتباط در یک زبان نمی باشد. و نمی توان گفت همه آنها به یک میزان موثرند.

پس نگوییم “یادگیری لغات زبان خیلی سخته”، یا “یادگیری گرامر خیلی سخته”، “اصلا فلان چیز رو یاد نمی گیرم”

همه اینها سدی هستند برای یادگیری. همه ما توانایی و استعداد کافی را داریم، تنها روش یادگیری غلطی بکار می بریم.

حال مسِِيله این است که چطور لغات زبان را به آسان ترین روش یاد بگیریم که آن را فراموش نکرده و بتوانیم به کار ببریم.

 • چند تکنیک کاربردی به خاطر سپاری لغات:

 1. حتما و حتما لغات را در محیط و محتوای آن یاد بگیرید. بدین معنی که سعی کنید متن بخوانید و لغات درون آن را همراه با جمله مربوطه یادبگیرید.
 2. خواندن لغات به تنهایی و به صورت ترجمه شده معمولا کار مفیدی نیست. چون حفظ آن بدون هیچ زنجیره ای برای یادآوری فراموش شدنیست. و همچنین ترجمه لغات باعث می شود در هنگام صحبت کردن ابتدا معادل فارسی را در ذهن آورده و سپس مثلا انگلیسی آن را به یاد آورید که این کاری زمانبر است و در بیان شما تاخیر ایجاد کند.
 3. لغاتی را که در روز مطالعه می کنید در زمانهای مشخصی از روز مرور کرده و در طی هفته آتی نیز حداقل روزی یکبار مرور نمایید.
 4. ببینید لغتی که مطالعه می کنید چیست؟ فعل؟ قید؟ اسم؟ حرف اضافه؟…
 5. ببینید آن لغت رسمی است یا غیر رسمی؟
 6. لغات مطالعه شده را بکار ببرید. یعنی سعی کنید با آن ها جملاتی بسازید.
 7. مثالهای موجود در دیکشنری برای لغات مورد مطالعه خود را حفظ کنید تا با غالب جملات جدید و نحوه کاربرد آنها آشنا شوید. بیشتر بدانیم
 8. برای خود دفتر لغات تهیه کرده و لغات را به هرصورتی که دوست دارید (درختی، ستونی، رنگی، بامثال، نقاشی و… بیشتر بدانیم) در آن یادداشت کنید و در هنگام بیکاری یک دور نگاه کنید
 9. .بیشتر بدانیم دانستیم که لغت حدودا 30% از توانایی ما در برقراری ارتباط در یک زبان خارجه را مشخص می کند. آیا این بدین معناست که یادگیری لغت بی تاثیر و بی فایده است؟ خیر
 • گفتیم دانستن لغت به تنهایی موثر نیست. اما لازم است بدانیم برای برقراری ارتباط سریع و افزایش گیرایی و درک مطلب، دانش لغوی خوب می تواند بسیار مفید باشد.

تا دیگر نیازی نباشد از مخاطب بخواهیم بیشتر توضیح دهد، یا حول مطلبی بچرخیم تا منظور خود را با توضیحی طولانی به مخاطب برسانیم.

برای یادگیری بهتر لغات همچنین بهتر است اندکی بیشتر خود را بشناسیم.

شناخت خود چه کمکی می کند؟

بیشتر بدانیم

اولین و مهمترین کمک این است که بدانیم چه می خواهیم؟ اگر من به دنبال مهاجرت برای ادامه تحصیل می اشم پس نیازی نیست اصطلاحات و ضرب المثلهای زیادی بیاموزم، بهتر است دنبال یادگیری لغات آکادمیک باشم.

دومین شناخت به نحوه یادگیری من بستگی دارد. من چطور شخصیتی دارم؟ آیا زود حفظ می کنم؟ یا نه به سختی حفظ کرده و به سرعت فراموش می کنم؟ آیا لغت را در متن یاد میگیرم؟ آیا اگر لغت را به کار ببرم در ذهنم می ماند؟ آیا اگر لغات را به صورت جمعی و کلمات مرتبط و هم معنی بخوانم هرگز آن را فراموش نمی کنم؟ و هزاران اگر دیگر…

سومین مورد پس از استایل یادگیری من استراتژی مناسب شخصیت من است. یادگیری لغت با ترانه، با فیلم، با کتاب تمرین لغت، با معلم خصوصی، به صورت کلاسی، تکرار لغت به صورت تابع عملکرد و…

بنابراین، از این پس نگویم یادگیری لغت سخت است، ابتدا آن را آنالیز کرده، توانایی ها، استایلها و استراتژیها را بسنجیم و مطلعه کنیم تا نحوه یادگیری خود را بهتر بشناسیم.

موفق باشید

نویسنده: نرگس چهارمحالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *